Answered You can hire a professional tutor to get the answer.
Units Produced Total Cost 500 $ 127,000 1000 $ 154,000 1500 $
Units Produced Total Cost
500 $ 127,000
1000 $ 154,000
1500 $ 196,000
2000 $ 221,000
Selling Price $85
You expect to sell 300 per month
A. Graph the data. Is the data approximately linear?
B. What is your visual estimate of the fixed cost?
C. Use Regression to fit a linear model to this data. What is the slope and y-intercept on the linear model?
D. What is the fixed cost and variable cost for this production?
E. Find the equation for C(x)
F. Graph C (x) on the data graph from part (a)
G. Find the equations for R(x) and P(x)
H. What is the break-even point?
I. You have just sold your 2,000th unit. How much longer (in time) until you break even?
J. Graph P(x), R(x), and C(x) on the same set of axis. Graph and label the intersection point.